Peking szívében található a Nép Nagycsarnoka, ahova már nem először próbáltam bejutni, ám ezúttal sikeresen eljutottam a Tiananmen Tér nyugati oldalán elhelyezkedő hatalmas épületbe. Sajnos rendezvények és állami ünnepségek idején az épület zárva tart, és a magyar Parlamenthez hasonlóan ez az épület is csak részben látogatható, mivel fontos kormányzati központnak ad helyet. A Nagycsarnokot a Népköztársaság tizedik évfordulójának tiszteletére adták át még 1959-ben, és jelentőségét talán az is jelzi, hogy a legnagyobb kínai papírpénz hátoldalán ez az épület kapott helyet a címletre jellemző piros színezetben. A pénzek elülső oldalán minden esetben Mao Zedong arcképe található, bár az egyes címletek színei eltérőek.
Lévén azonban ez fontos kormányzati épület, így még szerencsés esetben is csak kisrészben látogatható, és meglehetősen rövid nyitvatartási időben. Érdemes tehát délelőtt menni, hiszen 13-kor ma be is zárták, és közel egy órát vesz igénybe a látogatható rész bejárása. A belépő diákjeggyel közel 450 Ft-ba került. A keleti főkapun léphettem be a többi turistához hasonlóan a Nép Nagycsarnokába, ahova egy szűk elkerített folyós vezet. A bejárat után a nagy fogadócsarnokba jutottam az elengedhetetlen biztonsági vizsgálat után. Táskát egyébként be sem vihettem, azt a csomagmegőrzőben kellett hagynom a jegypénztárak mellett a kerítésen kívül. Az épület egyébként hatalmas, ebből elég keveset sikerült turistaként megnézni. Hiszen minden kínai tartományról található egy arról elnevezett nagy fogadóterem, azonban körbejárásom során ebből legfeljebb ha nyolcat láthattam. A fogadótermeknek így is csak az ajtó melletti kis sávjába léphetünk be, a termek nagy része kordonokkal elkerített, marad tehát a nézelődés és fényképezés.
Bár sajnos a kamerám nehezen viselte a beltéri fényképezést, és így meglehetősen rossz minőségben sikerült megörökítenem a látottakat. A beltéri, sok lámpa fényével küzdő vaku villanások sajnos megannyi fehéres foltot hagynak a képeken. Bár biztos jobb kamerával ez áthidalható. A bejárást érdemes megtenni, hiszen nagyon szépen berendezett fogadótermekbe nyerhetünk betekintést, amelyek díszítése mindig utal is a tartományra, amelyről elnevezték. Mint például a panda díszítés a Szecsuán Teremben. A turistafolyosó mentén áthaladhatunk a központi csarnokon is, ahol alighanem a legrangosabb kongresszusok nagygyűlései kapnak helyet. Jelentős pluszpénzekért egyébként több a rendes látogatási övezet mentén található, de attól némileg elzárt helyen is csináltathatunk magunkról fényképet emlékbe. De inkább kihagytam az ilyen lehetőségeket darabonként 1500-2500 Ft közötti összegekért. Inkább igyekeztem megörökíteni a díszes csillárokat, oszlopokat, folyosókat, termeket, amik egy gazdag Kína képét vetítik elénk.