Egy út mindig egyetlen lépéssel kezdődik, és azt hiszem ennek az útnak a kezdete jóval korábbra nyúlik vissza, mint amikor majd tényleg először lépek kínai földre. Az út kezdete talán 2 évvel ezelőtt volt, amikor először léptem be egy kínai nyelvórára. Bár akkor még nem fogadtam volna magammal, hogy alig 2 év múlva már Kínába utazok. Az idő néha váratlan lehetőségekkel gazdagít.
Kinti tartózkodási helyem Pekingben lesz, amely kínai nyelven a Bei =észak, és a Jing= főváros ötvözéséből észak fővárosát jelenti. Innen is a blog címe. Kínai írásmódban leírva persze másként néz ki, de az egyszerűség kedvéért egyelőre a pinyin (latin betűs) átírást alkalmaztam. Bár természetesen Kínának ez az egyetlen fővárosa. A város tartományi jogú városnak számít, amely mintegy 16,8 ezer négyzetkilométeren terül el, és 19,6 millióan lakják. Hatalmas város.
Az út sok előkészülettel járt, igazából már tavaly októberben elkezdtem az ügyintézést, hogy majd idén szeptemberben valóban kinn tanulhassak Kínában. Ki kellett választani a megfelelő ösztöndíjat, amely jelen esetben egy kutatói ösztöndíj volt. Novemberig össze kellett állítani a pályázatot, beleértve a kínai egyetemről származó fogadónyilatkozatot, ajánlásokat, orvosi- és tanulmányi igazolásokat. Majd fél évet várni a MÖB döntésére, hogy utána egy újabb orvosi és egyéb igazolások után a kínai félhez kerüljön a pályázat. Aki Kínába készül, annak jobb előre felkészülni, hogy szinte minden létező fertőzőbetegségre ki kell vizsgáltatnia magát, valamint jópár ellen védőoltást beszerezni az utazáshoz.
Az utazás hosszú lesz, közel fél nap. Amely megérkezve aztán +6 órás időeltolódással nem fog annyinak mutatkozni az órán. Amszterdamot érintve fogok eljutni, mivel a repülőjegy azért nem olcsó, és igyekeztem a lehetőségekhez mérten kevesebből megúszni. Aztán a téli időszámítással már +7 óra lesz a különbség Budapest-Peking viszonylatban, mivel Kínában nincs óraátállítás.
Kínán belül a Peking Egyetemen lesz szerencsém eltölteni az időm. Ezt Sanyival (a kínai tanárom) együtt határoztuk el, hiszen ez a QS világranglista alapján a világ 47. legjobb egyeteme, tehát benne van az első 50-ben, ráadásul társadalomtudományok terén a világ 23. legjobb egyetemének lett választva. Így szerintem később is jó ajánlólevél lesz, hogy egy ilyen nagy presztízsű helyen tölthettem el legalább fél évet. Izgatottan várom, milyen lesz ott eltölteni ennyi időt, mert az biztos hogy kemény munka és tanulás fog rám várni. Örülök a lehetőségnek, ami most az ösztöndíj keretében megadatott. Azt hiszem ez egy nagyon ritkán, vagy soha meg nem adódó alkalom az életben, amelyet meg kellett ragadni. A kitűzött célom közel folyékonyan megtanulni kínaiul, amíg kinn vagyok, mert ez nagyon hasznos tudást jelentene.