Egy hónappal ezelőtt egy turistaút keretében már sikerült a Ming Császári Sírok központi mauzóleumát bejárnom, azonban a Ming Mauzóleumok kiterjedése ennél sokkal nagyobb. Hiszen valóban egy egész völgyet töltenek meg a különböző síremlékek, amelyek valójában persze az elhunyt császárok túlvilágra szánt palotái. Egyik itteni barátommal végre találtunk egy buszt, amely elvisz erre a helyszínre. Tehát lényegesen olcsóbban jutottunk el megnézni a helyet, de közel két órás utazás volt mire megérkeztünk a külvárosokon túlra. Ráadásul tudni kell, hogy a tömegközlekedés keretében üzemelő busz is mindössze óránként egyszer közlekedik, tehát nagyon érdemes figyelni az órára és nem lekésni. Az induláskori enyhe hóesés viszont adott némi fehéres színezetet a mai kirándulásunknak, bár délutánra el is olvadt.
A busszal elsőként a Ming Sírok közül a turisták által leginkább látogatott helyet kerestük fel. Dingling ugyanis az egyetlen olyan Ming Császársír, ahol maga a sírhegy is bejárható, tehát le lehet jutni a katakombákba, ahol az egykori kínai császár végső nyughelye található. A mauzóleum többi jellegzetes része azonban nagyrészt elpusztult az évszázadok során. A hármashídja kicsit messzebb található a bejárattól, ami mögött a nagy táblát hordozó kőteknős a szabadban áll. Tehát a valamikor torony lepusztult felette, és a központi pavilonnak is csupán a talapzata emlékeztet a helyére. Építészeti látnivalóként így marad a Lélektorony, amely közvetlenül a Sírhegy előtt magasodik. A katakombák meglepően kis területet jelentenek, mindössze öt nem túl nagy csarnokból láthatunk négyet, és abból is mindössze kettőben akadnak érdemi látnivalók. Ott viszont megnézhettük eltemetett piros dobozokat, és ami leginkább figyelemfelkeltő, az a központi csarnokban található kőből faragott császári trón és további két császárnéi trónus. Szerencsére fényképezni is szabadon lehet, bár a képminőség nem lett a legjobb. Az egyéb kiállítási tárgyak központi pavilon hiányában egy oldalsó kiállítási pavilonban láthatók, ahol egy korona és császári ruházat is megtalálható.
Bár a helyszínek messze vannak egymástól, közlekedés mégsem igazán köti össze az egyes Ming mauzóleumokat. Útitársammal így negyedórás gyaloglás után érkeztünk meg a Dingling-től valamivel délnyugatra található Zhaoling-hez. Rövid út nincs, így kerülőre kell készülni, így lesz az egyébként öt perces útból legalább tizenöt. Talán ez a hely jelképezi leginkább a talán átlagosnak nevezhető Ming Császársírt. A bejárat után a kőteknős tornya mögött található a hármashíd, majd egy kisebb tér mögött a központi csarnok. Az itteni épületek méretei még egészen emberi léptékben számolhatók. A fából ácsolt központi csarnokban a császári lakoma elevenedik fel, amint a hosszú asztal mentén három kabin kap helyet, amiből a középső lehetett a császáré. Valamint pár egyéb kiállítási tárgyat is megnézhetünk. A csarnok mögött egy hármaskapu, egy díszkapu és végül a Lélektorony magasodik a hely fölé. A toronyba felsétálva pazar oldalsó kilátás nyílik Dingling-re, amely így hirtelen egészében megtekinthetővé válik. De rálátásunk nyílik magára a Zhaoling-re is.
Innen már egy közel negyven perces sétával tudtunk csak eljutni a Ming Sírok völgyének középpontját adó Changling-hez. Miután visszautasítottunk egy nem hivatalos taxist, mivel sajnáltunk volna további pénzt szórni az út lerövidítésére, amikor már közel félúthoz jutottunk. A hely nem változott, méreteiben messze felülmúlja a másik kettőt és mivel a központi pavilonja is óriási, így aztán múzeumként is bőven akad benne látnivaló. Bár most nem volt olyan tiszta az idő, hogy a Lélektornyából be lehessen látni az egész völgyet. Maradt tehát a hely közös bejárása és fényképezkedés a jellegzetes pontoknál. Ezzel meg is néztük, amit meg lehetett nézni, hiszen bár 13 Ming Császársír található a völgyben, mindössze ez a 3 van nyitva a látogatóközönség előtt. A helyszínek közötti sétákkal is három, három és fél óra alatt bejárható a helyszín. A belépők ráadásul ismertetőszövegekkel ellátott képeslapok, amiket azonban helyszínenként kell megváltani. Dingling és Changling diákbelépővel volt kb 600 Ft, míg Zhaoling anélkül 750. De megéri ellátogatni ide, hiszen ez Peking egyik legnevezetesebb látványossága és a világörökség AAAAA besorolásában találhatók.