A Holdújév folytán Peking népessége már nagyon érezhetően megcsappant. Az egykor dugókról jellemző utak némelyike már szinte kihaltnak látszik. Reggel ellátogattam még egy kínai órára. Tegnap a kínai tanárunk hazatért az ünnep alkalmából, így kénytelen voltam egy másik csoportban eltölteni a pénteki és szombati nyelvórákat. Aztán felkerekedtem várost nézni. Az Előkapuhoz (Qianmen) tartottam, ahonnan a birodalmi főváros észak-déli tengelyén fekvő Qianmen úton sétáltam végig. Ezen a birodalmi tengelyen helyezkedik el észak felé haladva a Qianmen út, a Tiananmen tér, a Tiltott Város, a Dob és Harangtorony, majd végül a Olimpiai Stadionok és parkok. A nevezetes sétálóutca még most is viszonylag népesebb volt, hiszen az egyik leghíresebb bevásárlóutcáról van szó. Igaz én csak néhány képeslapot vettem. Egyben először találkoztam villamossal Pekingben, amik a sétálóutcán keresztül közlekednek, kizárólag turisztikai szenzációként. Egyébként a húszmilliós városban egyetlen villamossal sem találkozni.
A végcélom azonban a Mennyek Templomát körülvevő park melletti Természettudományi Múzeum volt. Az épületet szintén a kommunista Kína kikiáltásának tizedik évfordulójára adták át, mint az új Peking egyik jelentős alkotását. Bár a korábban felkeresett Tiananmen teret övező épületpároshoz képest ez kisebb épület. Ismeretterjesztő filmekben gyakran hallunk kínai dinoszaurusz leletekről, ám sajnos ebből nagyon kevés kapott helyet ebben a múzeumban. Így a várakozásokkal ellentétben mindössze egyetlen kiállítóteremben akadtak dinoszaurusz csontvázak, és annál több helyet foglaltak el a rekonstrukciók. A főként gyerekekből álló közönség számára valószínűleg így sokkal érdekesebb a múzeum, de nekem inkább sajnálatos volt a leletanyag szegénysége.
A dinoszauruszokat felvonultató csarnokok mellett rengeteg más teremben találkozhatunk kitömött állatokkal. Nagyon sok fajta állat kipreparált példánya található, köztük rengeteg olyan ami nem is Kínában őshonos, és némelyik még az állatkertben sem található meg élő formában. Illetve rekonstrukciós ablakok az egyes élőhelyekről, amiben az állatok eredetileg élnek. Szóval az állat és növényvilág gazdag választéka kap helyet a múzeumban, bár összességében hangsúlyoznom kell hogy nem egy hatalmas múzeumról van szó, így kicsit felszínesebb nézelődés mellett másfél óra alatt bejárható az egész tárlatokkal felszerelt területe. Az időszakos kiállításra a bálnák világáról már nem látogattam el, megelégedtem a 300 Ft-os általános belépővel.
Élő állatokkal egyedül egy kreatív sarokban találkoztam, ahol üvegházaikban néhány fajta rovar időzött. De ezek feltehetően inkább a gyerekek kreatív munkálkodáshoz használt terem díszítéseként szolgáltak elsősorban. Az igazán szokatlan elem a múzeumban számomra az emberkiállítási övezet volt. Hamár kipreparált állatokkal tele van a múzeum, a fajok hosszú listájából bizony maguk az emberek sem maradtak ki. Így eredetiben láthatjuk a magzatok fejlődési fázisait, az emberi szerveket, és a többi. Itt sem kizárólag szorítkoztak tehát makettekre és modellekre a tárlatok kialakítói. Összességében azonban ez a múzeum mégis gyerekszemmel lehet érdekesebb, mint az a látogatók összetételéből látszódott is.