Peking városközpontjától valamivel messzebb helyezkedik el az egykori katonai gyár helyén a 798-as művésznegyed. Majdnem egy órás buszozással jutottam el idáig átszállás nélkül, hogy aztán megérkezzek a helyszínre. Néhány felüljáróra kitett hirdetés szerint épp a jövő hétvégén valamilyen rendezvényt is láthattam volna. Egyébként itt meglepően sok kínai volt, a külföldi turisták száma viszonylag kevés maradt, de azért akadtak azok is. Ez is a modern Peking egyik arca, mi születik a város jelenében.
Az egész hely engem sokban hasonlított a budapesti romkocsmák és a kiállító galériák valamilyen keverékére, ahol a romkocsmákba illő épületeket, szokatlanul össze vissza rendezett tereptárgyak között az épületekbe belépve mindenféle művészek kiállításait nézhetjük meg, és természetesen általában vehetjük is meg. Bevallom mivel a kortárs művészetnél a klasszikus művészetet általában többre értékelem, így nem vettem meg semmit a lehetséges dolgokból, mert bár némelyiket még mulatságosnak vagy érdekesnek is tartottam, de nem terveztem erre költeni a pénzemet. Maradt tehát a barangolás az egykori gyárüzem épületei között.
Az utcákon meghökkentőnek szánt szobrok, a falakon graffitik tették még művésziesebbé (elvontabbá) a helyet. Merítve a kínai kommunista párt történelmi figuráiból és emblémáiból éppúgy, mint minden másból is. Állítólag az itt összegyűlt művészek nagy része nem is kínai, bár munka közben épp nem sikerült megfigyelnem őket. Maradtak tehát az alkotások, és némelyik még az én szépérzékem szerint is jó alkotásnak sikerült. Fényképezni hol lehet, hol nem, erre általában a táblák és az eladópultosok felhívják a figyelmet. A negyed persze egyben egy hatalmas piac is, ahol mindezen tárgyak megvételén túl vehetünk sablonosabb szuveníreket, vagy kereshetünk egy éttermet is. Mivel a kínaiak nehezen vagy egyáltalán nem bírják szerintem az étkezés megvonását vagy pár órán túli elhalasztását, így az étkezők forgalma garantált.
Szóval akit érdekel a kortárs művészet és a romkocsmákba illő hangulat, annak különösen ajánlott egy napot, fél napot itt időznie, hiszen Pekinghez méltóan ez a hely sem éppen kicsi.